Sunday 4 March 2012

Perëndimi mbi Lindjen! - – 27 shkurt 2012

Kronikë amerikane – 27 shkurt 2012

NBA
Fundjava që mblodhi më të mirët në sportin e basketbollit përfundoi me fitoren e yjeve të konferencës perëndimore mbi ata të konferencës lindore. Ndeshja përfundoi me rezultat 152-149 dhe ishte përplot ekzibicione për të kënaqur syrin. MVP i kësaj ndeshjeje u shpall Kevin Durant i cili shënoi 36 pikë i ndihmuar nga Bryant me 27 dhe Griffin me 22. Chris Paul bëri punën  tij me asistime, derisa startuesi i fundit tek Perëndimi, Andrew Bynum luajti vetëm 6 minuta me tri kërcime dhe asnjë pikë. Tek Perëndimi u aktivizuan edhe Westbrook me 21 pikë, Love me 18 pikë, derisa me pikë njëshifrore nga zëvendësuesit ishin Marc Gasol, Aldridge, Nowitzki dhe Parker. Nash kaloi vetëm pesë minuta në parket pa shënuar asnjë pikë. E tek yjet e Lindjes shkëlqeu LeBron James me 36 pikë. Bashkëlojtari i tij nga Miami, Dwayne Wade shtoi 24, Anthony shënoi 19 pikë, derisa Rose kontribuoi me 14. Dwight Howard pati vetëm 9 pikë e 10 kërcime në terrenin vendas të tij. Pos 24 pikëve, Wade pati edhe nga 10 kërcime e asistime duke u bërë i vetmi me dyshifror të trefishtë në këtë natë të yjeve. As zëvendësuesit nuk qëndruan badihava. Deron Williams, i cili mund të transferohet përsëri brenda dy javëve të ardhshme shënoi 20 pikë, derisa Igoudala kontribuoi me 14. Bosh, Pierce, Hibbert dhe Rondo patën pikë njëshifrore, derisa Deng nuk shënoi për 6 minuta lojë sa qëndroi në parket.
Të shtunën në mbrëmjen e garave individuale, Kevin Love ishte më i miri në treshe duke mposhtur Kevin Durantin. Jeremy Evans nga Utah fitoi garën e ngulitjeve, derisa Tony Parker ishte më i miri në aksion.
Sonte NBA pushon, rikthehet të martën.

NHL
Dallas u rikthye nga disavantazhi 0-2, për të mposhtur nënkampionët aktual, Vancouver Canucks 3-2. Mysafirët kaluan në epërsi në fillim të periudhës së dytë me golin e Ryan Kesler, derisa epërsia u dyfishua me anë të Mason Raymond. Ringjallja e Stars nisi pak para fundit të periudhës së dytë kur shënoi Michel Ryder. Mike Ribeira barazoi rezultatin 1 minutë para fundit të ndeshjes, derisa Loui Eriksson shënoi në minutën e tretë të kohës shtesë. Fitore si vendas shënoi edhe Pittsburgh. Penguins mposhtën Columbusin që para kësaj ndeshjeje kishte mposhtur Detroitin. Rezultati përfundimtar ishte 4-2. Rick Nash i cili është afër transferimit nga Columbus shënoi në mesin e periudhës së dytë, për të barazuar Evgeni Malkin në minutën e fundit të kësaj periudhe. Pascal Dupuis, Kris Letang, e Joe Vitale shënuan për vendasit në periudhën e tretë para golit të Vinny Prospal për mysafirët.